sobota 11. dubna 2015

Vitamin D a koenzym Q10 - pomoc při srdečních chorobách

Úloha vitaminu D a Q10 při srdečních chorobách

Kdyby se někdo zeptal lidí, které nemoci se nejvíce bojí, pravděpodobně by uvedli některý druh rakoviny. Ale zkuste uhodnout, jaká nemoc je celosvětově příčinou největšího množství úmrtí.
Podle údajů WHO vedou k většině úmrtí kardiovaskulární nemoci; prakticky jeden ze tří lidí na tyto nemoci umírá hlavně díky chorobám koronárních arterií, které zásobují srdce, a mrtvici. Jsou to bolestivé údaje, protože většině těchto případů by se dalo předejít správným životním stylem, jehož nejdůležitější součástí jsou vyvážená dieta a fyzická aktivita.
Ke zdraví svého srdce můžete přispět i přírodními látkami. Již dlouho je známo, že nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko srdečně-cévních chorob. Z rozsáhlé studie, do které se zapojilo 57 tisíc pacientů, vyplynulo, že správná hladina vitaminu D pomáhá mimo jiné snižovat počet fatálních případů v důsledku kardiovaskulárních chorob. V průběhu šestiměsíční studie, která se zaměřila na osoby trpící chronickým onemocněním srdce, se díky doplňování 2000 IU vitaminu D denně zlepšila srdeční činnost účastníků, zvýšil se u nich průtok krve a přitom se snížil krevní tlak. Pozitivní účinky vitaminu D se projevily i tím, že se snížil počet srdečních infarktů a následných úmrtí.
Jinou účinnou látkou, která skvěle doplňuje terapii pacientů se srdečními chorobami, je koenzym Q10. Q10 je látka s antioxidačními účinky, kterou si naše tělo vyrábí a také ji přijímá prostřednictvím jídelníčku. Ale produkce vlastního Q10 v těle může klesat díky některým lékům na snižování cholesterolu, které jsou používány v léčbě a prevenci některých srdečních chorob.
Stojí za to doplňovat toto množství ve formě doplňků výživy, protože již několik studií potvrdilo, že v případě chronického srdečního selhání může Q10 omezit příznaky a zlepšit kvalitu života. Podle těchto studií 60-200 mg Q10 denně zlepšilo výkon srdce. Tento účinek byl ještě výraznější u těch lidí, kteří neužívali ACE-inhibitory na snížení krevního tlaku. Kromě toho několik studií zdůraznilo, že osoby s nižší hladinou Q10 mají v porovnání s lidmi s vyšší hladinou Q10 větší úmrtnost. Nedávno publikované výsledky studie, která shrnula závěry z výzkumů, jež proběhly v předchozích desetiletích, také potvrdily, že vysoké dávky suplementů s Q10 mohou zajistit doplňkovou terapii pro pacienty, kteří trpí srdeční poruchou. Ve skupině, která dostávala Q10, totiž poklesla úmrtnost na choroby srdečního původu,snížila se i nutnost hospitalizace a výskyt příznaků.
Životy kromě toho zachraňuje i pravidelná kontrola. Vysokou hladinu cholesterolu nebo triglyceridů, popř. narušení metabolismu cukrů, může odhalit jednoduchý krevní test. A měření vysokého krevního tlaku je ještě méně bolestivé. Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cukru a poruchy metabolismu cukrů a tuků, které jsou s přibývajícími lety častější, většinou zodpovídají i za srdeční choroby. Ale dobrou zprávou je, že jsou léčitelné, a proto bychom pravidelné kontroly neměli brát na lehkou váhu!

Zdroje informací:
Vitamin D supplementation and total mortality: a meta-analysis of randomized controlled trials - Autier P. et al., Arch Intern Med. 2007 Sep 10;167(16):1730-7.
Association of vitamin D deficiency with heart failure and sudden cardiac death in a large cross-sectional study of patients referred for coronary angiography - Pilz S et al., J ClinEndocrinolMetab. 2008 Oct;93(10):3927-35.
Effects of six months of vitamin D supplementation in patients with heart failure: a randomized double-blind controlled trial – Dalbeni et al., NutrMetabCardiovasc Dis. 2014 Aug;24(8):861-8.
The effect of coenzyme Q10 on morbidity and mortality in chronic heart failure: results from Q-SYMBIO: a randomized double-blind trial – Mortensen et al., JACC Heart Fail. 2014 Dec;2(6):641-9.
Protective cardiovascular and renal actions of vitamin D andestrogen – Gangula et al., Front Biosci (Schol Ed). ; 5: 134–148.

Žádné komentáře: