úterý 17. února 2015

Vitamín C

Vitamín C je živina rozpustná  ve vodě  a vitamín nezbytný k životu. V lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí. Většina zvířat a rostlin si syntetizuje tento vitamín sama a nepotřebuje žádné jeho přídavky. Na celém světě se tak nedokážou přirozenou cestou zásobovat vitamínem C pouze člověk, některé druhy primátů, morčata, kapybara, indický netopýr, mezi ptactvem pak červení bulbulové a z vodní říše pstruh duhový a losos.

Mezi příznaky nedostatku vitaminu C patří: oslabení imunitního systému, sklon k infekcím, pomalé uzdravování se z nemoci, zdlouhavé hojení ran, krvácení dásní, hnisání, bolesti svalů.
Lékaři již v minulosti předpokládali, že vitamin C má důležitý význam pro terapii kurdějí (skorbutu). Britský lékař John Woodall použil pro léčbu skorbutu citrusy již v roce 1617. Chemická struktura vitaminu C je ale známá až od 30. let 20. století. Za identifikaci a syntézu této látky byly v roce 1937 uděleny dvě Nobelovy ceny: za lékařství (Albert Szent-Györgyi) a za chemii (Walter Norman Haworth).
V rámci moderního molekulárně-medicínského výzkumu byla objevena celá řada důležitých účinků vitaminu C. A to od jeho antioxidačního působení, vlivu na elasticitu kůže, hojení ran, integritu pojivové tkáně či vstřebávání železa až po studie prokazující jeho specifickou úlohu v boji proti infekci, nádorovým buňkám,kardiovaskulárním onemocněnímalergiím a mnoha dalším chorobám, jako například i při hojení zlomenin.

Vitamin C působí především jako dárce elektronů. To je důležité pro správnou funkci klíčových enzymů, které se podílejí na syntéze kolagenu v kůži a chrupavce, cévách a ranách nebo u enzymů syntetizujících karnitin. Vitamin C je dále podstatný pro syntézu dopaminu a dalších peptidových hormonů, významný je jeho antiproliferativní (růst tlumící) účinek na některé typy maligních buněk. Během posledních let se u mnohých patologických stavů, zejména u chronického stresu, podařilo přesněji charakterizovat nejen preventivní účinek dostatečného příjmu vitaminu C, ale i léčebný potenciál vysokých dávek vitaminu C (v řádu několika gramů denně).
Okomentovat