středa 12. listopadu 2014

Probiotika

Probiotika pro celou rodinu!

Dokonce i ze starého rčení „Jsi tím, co jíš,“ vyplývá, že naši předkové předpokládali, že výživa a tedy i stav střev by mohly mít důležitý vliv na naše zdraví. A nejen na zdraví, ale také na náš mentální stav!
Probiotika jsou takové přátelské bakterie, které žijí v tlustém střevě (a pochvě) a díky své přítomnostibrání usazování a proliferaci patogenů a přitom udržují potřebné pH a podílejí se na celé řadě procesů, kterým teprve začínáme rozumět. Začněme od začátku!
Probiotika jsou extrémně důležitá dokonce i během těhotenství. Na jedné straně pomáhají zlepšit nebo zmírnit zácpu, která se vyskytuje v pozdním stadiu těhotenství; na druhé straně mohou podporovat vstřebávání určitých minerálů, a tak mohou chránit stav našich kostí; kromě toho mohou být účinná i při udržování zdraví flóry v naší pochvě. Z analýzy studií vyplývá, že bakteriální záněty a dokonce i bezpříznakové cystitidy mohou zvyšovat riziko předčasného porodu. Bylo zjištěno, že při léčbě těchto stavů jsou účinná probiotika.
Zácpa způsobuje problémy nejen během těhotenství, ale v některých případech se objevuje i u jinak zdravých dětí. Po několika studiích, které byly zaměřeny dospělé, zjistily další výzkumy, že užívání přátelských bakterií může zmírňovat příznaky zácpy i u dětí.  Navíc může být podávání kmenů Lactobacillus účinné při léčbě dětských střevních infekcí, díky čemuž je možné zkrátit délku těchto infekcí. V případě těch dětí, v jejichž rodinné anamnéze se vyskytuje vícero případů astmatu, senné rýmy nebo ekzému, je doplňování probiotik účinné, protože rovněž snižuje četnost žaludečních a střevních příznaků! A navíc nedávná studie ověřila, že mohou také preventivně působit proti rozvoji plaku vyvolaného těmi bakteriemi, které hrají úlohu při vzniku zubního kazu, takže probiotika mohou rovněž snižovat riziko zubního kazu.
dospělosti jsou probiotika nezbytná při udržování zdraví střev. Mohou zmírňovat stav označovaný jako „cestovatelský průjem“, ale hrají také roli při redukci symptomů jiných střevních infekcí. Probiotika mohou přispívat ke vstřebávání minerálů, které se podílejí na metabolismu kostí, a tak snižují riziko osteoporózy. Podle několika studií může terapie probiotiky přispívat ke zmírnění příznaků syndromu podrážděných střev (irritable bowel syndrome, IBS). Z výsledků studie, která probíhala v roce 2013, vyplývá, že přátelské bakterie příznivě ovlivňují i délku průjmu, který se objevuje během antibiotické léčby.
Příznivé účinky probiotik se projevily i ve stáří, kdy se znovu objevuje zácpa a je vyšší riziko infekce, protože imunitní systém je slabší. Dvě významné studie ukázaly, že u osob, které užívaly probiotika a nechaly se očkovat proti chřipce, byl vyšší počet nově vzniklých protilátek a byla u nich kratší i délka respiračních infekcí, než u těch, kteří probiotika neužívaly.
Ačkoliv studie zaměřené na to, abychom pochopili souvislosti, stále probíhají, zdá se, že střevní flóra může hrát roli i u takových obtíží, které jsme v minulosti nebrali v úvahu. Několik výzkumů popsalo, že se střevní flóra u obézních pacientů odlišuje od flóry těch, kteří nejsou obézní, a že určité kmeny jsou u nich přítomny ve významně nižším poměru, a tak vědci došli k závěru, že změněné složení střevní flóry může hrát roli při vzniku obezity.
Malá kapsle, která se snadno polyká, produkt AC Zymes a Acidophillus with Psyllium jsou doplněny vlákninou a chutné žvýkací tablety Probio Balance s probiotiky, které nabízí CaliVita, představují alternativu pro všechny členy rodiny k ochraně zdraví jejich střevní flóry! Žijte tedy s nimi!

Koupit


Prameny:
Coudeyras, S., Jugie, G., Vermerie, M. és mtsa: Adhesion of human probiotic Lactobacillus rhamnosus to cervical and vaginal cells and interaction with vaginosis-associated pathogens - Infect. Dis.Obstet. Gynecol., 2008, 2008, Article
A comparative study of the effect of probiotics on cariogenic biofilm model for preventing dental caries – Lee et al., Arch Microbiol. 2014 Aug;196(8):601-9.
Effect of probiotics on gastrointestinal symptoms and small intestinal permeability in children with atopic dermatitis - Rosenfeldt, V., Benfeldt, E.:J. Pediatr., 2004, 145, 612–616.
Probiotics in the prevention of recurrences of bacterial vaginosis – Parma et al., Altern Ther Health Med. 2014 Winter;20 Suppl 1:52-7.
Is Bifidobacterium breve effective in the treatment of childhood constipation? Results from a pilot study – Tabbers et al., Nutrition Journal 2011, 10:19
Randomised clinical trial: A liquid multi-strain probiotic vs. placebo in the irritable bowel syndrome--a 12 week double-blind study - Sisson et al., Aliment Pharmacol Ther. 2014 Jul;40(1):51-62.
Randomised placebo-controlled double blind multicentric trial on efficacy and safety of Lactobacillus acidophilus LA-5 and Bifidobacterium BB-12 for prevention of antibiotic-associated diarrhoea - Chatterjee et al., J Assoc Physicians India. 2013 Oct;61(10):708-12.
Probiotics in infectious diarrhoea in children: are they indicated? - Vandenplas et al., Eur J Pediatr (2007) 166:1211–1218
The relationship between gut microbiota and weight gain in humans – Angelakis et al., Future Microbiol. (2012) 7(1), 91–109
Probiotics and health: An evidence-based review – Aureli et al., Pharmacological Research 63 (2011) 366–376.

Žádné komentáře: