úterý 28. října 2014

Osteoporóza

Osteoporóza neni jen nemoc stáří


Mnoho lidí se domnívá, že osteoporóza je nemoc stáří, ale není tomu tak. Ohroženi jsme téměř všichni! Úbytek kvalitní a na živiny bohaté stravy je v našem jídelníčku čím dál tím měně a tak dochází k tomu, že kosti se lámou již v mladém věku.
Co je to osteoporóza
Osteoporóza je onemocnění charakterizované úbytkem kostní hmoty pod bezpečnou hranici. Kosti se pak stávají křehčími a snadněji se lámou.
Lidská kostra je velmi aktivním a proměnlivým orgánem. Podobně jako kůže není jen ochranným krytem, má i naše kostra kromě funkce opěrné řadu dalších důležitých rolí:
  • tvoří pevnou schránku pro smyslové orgány a centrální nervový systém
  • je hlavní zásobárnou minerálních látek
  • je sídlem pro krvetvornou tkáň
V kostech probíhá nepřetržitý proces výstavby a odbourávání. Asi do třetí dekády našeho života převažuje tvorba nad spotřebou. V pozdějším věku začíná naopak kostní hmoty ubývat. Pokud je proces odbourávání příliš rychlý, může snadno dojít k nebezpečnému úbytku kostní hmoty. Kosti se stávají křehkými a málo pevnými. Vzniká osteoporóza.
Proč je vápník a hořčík tak důležitý?
Vápníku přispívá k udržení normálního stavu zubů a kostí, jelikož je jejich důležitou složkou. Příjem hořčíku je také důležitý pro udržení normálního stavu kostí a zubů proto, že se podílí na jejich formování. Více jak polovina hořčíku obsaženého v těle se nachází v kostech. Zbytek se nalézá mj. ve svalech a v srdci a je všeobecné známé, že hořčík přispívá k normální činnosti svalů.
Hořčík ovlivňuje činnost více než 300 enzymů v těle a je tak důležitý pro celou řadu tělesných funkcí. Dotyčné enzymy jsou zapojeny do mnoha životně důležitých procesů a některé z těchto procesů se neaktivují, pokud není dostatečný hořčík přítomen v těle.
Hořčík hraje také důležitou roli ve vztahu k vápníku v těle. Souvisí to s tím, že má hořčík důležitý regulační vliv na schopnost buněk – obzvláště buněk kostí – vstřebávat vápník. Přítomnost dostatečného množství hořčíku v těle zajišťuje, že je vápník ukládán na správná místa, včetně kostních buněk, a proto bychom vždy společně s přísunem vápníku, měli tělu dodávat hořčík.
Jaká je role vitaminu D
Vitamin D je důležitý pro vývoj kostí a jejich pevnost po celý život. Souvislost je taková, že vitamin D zvyšuje vstřebávání vápníku, který přijímáme stravou, a vápník, jak již bylo zmíněno, je důležitou složkou kostí. 
V posledních letech se vitamin D stal středem pozornosti a nejnovější vědecké výzkumy ukazují, že tento vitamin má více účinků, nežli se dříve předpokládalo. Vědci soudí, že je v současné době potřeba vitaminu D vyšší, nežli se původně domnívali. Určitým skupinám lidí, mezi něž patří např. těhotné, starší lidé a osoby, které se celoročně nevystavují slunci, se doporučuje užívat doplněk stravy s vitaminem D.
I další živiny jsou důležité
Když se jedná o zdraví kostí, soustředíme se příliš často výlučně na vápník a vitamin D a jejich význam pro tvorbu minerální části kostí. Na pojivé tkáně kostí, také nazývané kostní organická matrix (organická kostní hmota), není dávan takový důraz, přestože jsou stejně důležité. Vitaminy a minerály, které obnovují organickou část kostí, jsou přinejmenším stejně důležité pro zdraví kostí jako vápník, hořčík a vitamin D.
Kostní organická matrix se skládá z proteinů, které pojí vápník a fosfor v kostní tkáni, a pokud je těchto proteinů nedostatek, je vcelku zbytečné dodávat tělu vápník ve vysokých dávkách. Kombinací vápníku a vitaminu D s dalšími minerály a vitaminy, které obnovují kostní organickou matrix - včetně proteinové části - je zajištěno efektivní vázání vápníku v kostech.
Tyto živiny, které se podílejí na obnovení kostní organické matrix, jsou vitamin C, zinek a také mangan. Vitamin C se podílí na normální funkci kostí jako koenzym. Zinek tvoří strukturální část kostí a mangan přispívá k udržení normálního stavu kostí díky různým enzymům, které jsou důležité pro tvorbu kostní tkáně.

Koupit


Žádné komentáře: