čtvrtek 30. října 2014

Doplňky stravy dle krevní skupiny

Výživa podle krevních skupin


Výživa podle krevních skupin neboli „dieta podle krevních skupin“ je založena na pozorování amerického lékaře Dr. Petra J. D’Adamo. Podle něj lidé s rozdílnými krevními skupinami mohou na stejný druh potravin reagovat různě. Na základě svých pozorování rozvinul D’Adamo celý komplexní systém, který má na celém světě mnoho následovníků.
Krevní skupiny A, B a 0 objevil Karl Landsteiner (1868-1943) v roce 1900 a pak v roce  1902 našli Alfredo von Castello a Adriano Sturly čtvrtou skupinu (AB). Tyto čtyři skupiny patří k našim největším genetickým charakteristikám. Pokud vezmeme v úvahu zvláštní systém antigenů, který se nachází na povrchu červených krvinek, můžeme hovořit o jedinečném znaku, který je charakteristický pro každého jedince stejně jako otisky prstů nebo DNA. Vývoj krevních skupin je úzce spojen s historií lidstva. Krevní skupina 0 je nejstarší, je to „krevní skupina lovců“. Krevní skupina A („zemědělský typ“) se vyvinula, když lidé začali obdělávat půdu, a krevní skupina B („vyvážený typ“) v průběhu migrace na sever. Nejmladší krevní skupina AB („moderní typ“) vznikla jako výsledek promíchání skupin.
Je možné pozorovat, že lidé, kteří patří k určité krevní skupině, dávají přednost (v daných případech lépe snášejí) určitý typ potravin, zatímco jiný odmítají. Nápad doktora  D’Adamo, že tato „stará znalost“ je v nás zakódovaná odedávna, byl pro vytvoření tohoto systému skvělým odrazovým můstkem.  Protože tento lékař pozoroval rozdíly v náladě a proměnlivost jedinců různých krevních skupin, jeho metoda nezahrnuje jen výživu, ale také optimální způsob fyzického cvičení. 
Vědci uznávají, že mezi potravou, kterou konzumujeme, a naším tělem, probíhá řada chemických reakcí. To samé platí o naší krvi. To je možné díky tzv. pektinům, což jsou složky bílkovin, které se přirozeně nacházejí v jídle. Pokud konzumujeme potraviny s lektiny, které nejsou kompatibilní s antigeny naší krevní skupiny, není to pro nás příznivé. Zároveň na nás mají některé potraviny pozitivní účinky a další jsou neutrální.  Konzumace správných potravin může pomoci našemu tělu k lepší výživě, může příznivě ovlivňovat ty, kteří chtějí zhubnout, a také ty, kteří si chtějí udržet optimální hmotnost. Avšak v této souvislosti je důležité poznamenat, že dieta podle krevních skupin NENÍ prvotní metodou ke snížení tělesné hmotnosti, k tomu vede celkový systém: životní styl. 
Z toho je lehce pochopitelné, že stejně jako potraviny, tak i doplňky výživy nepůsobí na každého stejným způsobem. Každý vitamin, minerál a aktivní látka z rostlin hrají v našem těle zvláštní roli. V závislosti na krevních skupinách je možné pro každého z nás určit potenciálně užitečné aktivní látky. Existuje řada takových látek, které prospívají určitým orgánům a tkáním. Pro ty, kteří se řídí dietou podle krevních skupin, byly na základě jejich požadavků vyvinuty doplňky výživy, které jsou nyní k dispozici a to zvyšuje účinek této diety. 
UPOZORĚNÍ! Každý reaguje na náhlou změnu jídelníčku jinak, proto doporučujeme (zvláště v případě, že trpíte jakoukoliv chorobou) předtím, než začnete dodržovat dietu podle své krevní skupiny, abyste se poradili se svým lékařem.

Koupit

Žádné komentáře: